Dla studenta rozpoczęcie programu stażowego jako programista może być ekscytującym i stresującym doświadczeniem. To szansa na sprawdzenie swoich umiejętności programistycznych i zdobycie praktycznego doświadczenia w branży. Jednak perspektywa rozpoczęcia programu stażowego może być zniechęcająca, zwłaszcza jeśli nie wiesz, czego się spodziewać.

W tym artykule przyjrzymy się kilku wskazówkom, które pomogą Ci przygotować się na tę okazję.

Przygotowanie do stażu

 

Przed rozpoczęciem programu stażowego ważne jest pewne przygotowanie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się przygotować:

 1. Odśwież swoje umiejętności programistyczne: jako stażysta będziesz dużo programować. Przed rozpoczęciem programu stażowego odśwież swoje umiejętności, biorąc udział w kursach online, czytając książki o programowaniu i rozwiązując dla siebie ciekawe problemy programistyczne.
 2. Poznaj narzędzia i technologie: Każda firma ma własny zestaw narzędzi i technologii, których używa do tworzenia oprogramowania. Upewnij się, że zapoznałeś się z narzędziami i technologiami, z których korzysta Twoja firma.
 3. Zbadaj firmę: Przed rozpoczęciem stażu zbadaj firmę i dowiedz się więcej o jej produktach i technologiach. Pomoże ci to zrozumieć, nad czym będziesz pracować i jakie będą oczekiwania wobec Ciebie.
 4. Wyznacz cele: Wyznaczanie celów jest ważne przy rozpoczynaniu programu stażu. Zastanów się, co chcesz osiągnąć podczas stażu, czy jest to doskonalenie umiejętności programowania, nauka nowego narzędzia, czy ukończenie projektu.

Narzędzia i technologie

 

Jako programista będziesz pracować z różnymi narzędziami i technologiami.
Niektóre z narzędzi, których możesz użyć, obejmują:

 1. Zintegrowane środowiska programistyczne (IDE): IDE to aplikacje, które pomagają programistom pisać, debugować i testować kod. Niektóre popularne IDE to Visual Studio Code, PyCharm czy RubyMine.
 2. Systemy kontroli wersji (VCS): VCS to narzędzia programistyczne, które pomagają programistom zarządzać zmianami w ich kodzie źródłowym w czasie. Git to jeden z najpopularniejszych VCS. Firmy szczególnie lubią: gitlab, github czy bitbucket.
 3. Bazy danych: Bazy danych służą do przechowywania i pobierania danych. Niektóre popularne bazy danych to MySQL, PostgreSQL i MongoDB.
 4. Języki programowania i frameworki: Są one silnie związane z wybraną ścieżką kariery. Najpopularniejsze to java, python, .net, javascript i ruby.
 5. Systemy zarządzania projektami, podstawowe narzędzie do zarządzania projektami i komunikacji, przydzielania zadań i przekazywania materiałów.

Trudne zadania i wyzwania

 

Podczas programu stażowego otrzymasz zadania, które będą dla Ciebie wyzwaniem i pomogą Ci rozwinąć się jako programista.

Niektóre z zadań, o których rozwiązanie możesz zostać poproszony, obejmują:

 1. Pisanie kodu: Pisanie kodu jest istotną częścią bycia programistą. Zostaniesz poproszony o pisanie kodu, który rozwiązuje określone problemy, i ważne jest, aby był zrozumiały i łatwy w utrzymaniu i rozwijaniu.
 2. Debugowanie kodu: Nikt nie jest nieomylny, eliminowanie błędów w aplikacji to codzienny chleb pracy programisty. Debugowanie wymaga dużo cierpliwości i dbałości o szczegóły.
 3. Praca z zespołem: Praca z zespołem może być trudna, zwłaszcza jeśli pracujesz zdalnie. Ważne jest, aby skutecznie komunikować się z członkami zespołu i prosić o pomoc w razie potrzeby. Nie czekaj za długo z przekazywaniem informacji o tematach, które blokują Twoją pracę.
 4. Wyszukiwanie rozwiązań, popularnie “research”: wyszukiwanie i znajdowanie rozwiązań problemów, które stoją przed Tobą. To ważny element pracy. Często będziesz szukać rozwiązań, które są typowe dla technologii i zgodne z jej duchem. To bardzo ważna umiejętność, którą warto rozwijać

Wskazówki dotyczące lepszej współpracy i zrozumienia

 

Aby odnieść sukces jako stażysta, ważne jest, aby dobrze współpracować z innymi i rozumieć kulturę firmy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej współpracować i zrozumieć swój zespół:

 1. Skuteczna komunikacja: Komunikacja jest kluczowa podczas pracy w zespole. Upewnij się, że komunikujesz się jasno i poproś o pomoc w razie potrzeby.
 2. Bądź otwarty na informacje zwrotne: są niezbędne do rozwoju, bądź na nie otwarty i wykorzystuj je do doskonalenia swoich umiejętności.
 3. Ucz się od innych: jako stażysta musisz się wiele nauczyć. Skorzystaj z możliwości uczenia się od członków swojego zespołu i zadawania pytań.

Wyzwania dla staży online

 

Wraz z rozwojem pracy zdalnej, wiele praktyk odbywa się teraz online. Chociaż staże online mają wiele zalet, wiążą się również z własnym zestawem wyzwań.

Oto kilka wyzwań, z którymi możesz się spotkać podczas stażu online:

 1. Brak interakcji osobistej: Stażom online brakuje interakcji osobistej, która towarzyszy tradycyjnym stażom. Może to utrudnić budowanie relacji z członkami zespołu i poznanie kultury firmy.
 2. Wyzwania komunikacyjne: Komunikacja może być trudniejsza w przypadku staży online. Ważne jest, aby upewnić się, że skutecznie komunikujesz się z członkami zespołu i używasz odpowiednich narzędzi, aby pozostać w kontakcie.
 3. Zarządzanie czasem: Staże online mogą być bardziej elastyczne, ale oznacza to również, że musisz efektywnie zarządzać swoim czasem. Upewnij się, że wyznaczasz sobie jasne cele i terminy oraz że jesteś zorganizowany.

Wniosek

 

Rozpoczęcie programu stażowego jako programista może być świetną okazją do zdobycia praktycznego doświadczenia w branży. Aby przygotować się na tę okazję, ważne jest, aby odświeżyć swoje umiejętności programistyczne, poznać narzędzia i technologie używane w Twojej firmie oraz wyznaczyć odpowiednie cele.

Podczas stażu będziesz miał do czynienia z zadaniami, które będą dla Ciebie wyzwaniem i pomogą Ci rozwinąć się jako programista. Aby odnieść sukces, ważna jest skuteczna komunikacja, otwartość na opinie i uczenie się od innych.
Wreszcie, jeśli odbywasz staż online, pamiętaj, aby efektywnie zarządzać swoim czasem i być przygotowanym na ekscytujące wyzwania.